Guvernul a aprobat, vineri, două memorandumuri care permit operaţionalizarea rapidă a sumei de 200 de milioane de euro, redistribuită pentru dezvoltarea sectorului privat românesc prin instrumente financiare din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR).
Primul memorandum autorizează semnarea unui act adiţional la contractul de finanţare dintre Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene şi Banca Europeană de Investiţii privind Fondul de Fonduri pentru digitalizare, acţiune climatică şi alte domenii, parte din PNRR semnat la Bucureşti la 31 martie 2022. Modificarea vizează realocarea a 200 de milioane de euro către subinvestiţia „Garanţia de portofoliu pentru Rezilienţă”.
Al doilea memorandum aprobă încheierea unui acord de contribuţie între România şi Comisia Europeană pentru majorarea alocării în cadrul programului InvestEU. Astfel, suma destinată subinvestiţiei „Garanţia de portofoliu pentru rezilienţă” creşte de la 300 la 500 de milioane de euro, prin transferul celor 200 de milioane de euro de la Subinvestiţia Fondul de Fonduri BEI, considerată cu risc de dezangajare.
Executivul explică că măsura urmăreşte utilizarea mai eficientă a banilor din PNRR, reducerea riscului de pierdere a fondurilor europene şi simplificarea procedurilor, precum şi facilitarea accesului sectorului privat la finanţare pentru investiţii productive şi capital de lucru.


Comentarii recente