Un accident rutier în care au fost implicate o ambulanță şi un autoturism s-a produs duminică dimineaţă la ieşirea din Hârlău, pe direcţia către Iaşi. În urma coliziunii, şoferul maşinii a fost rănit şi dus la spital, iar minorul transportat în ambulanţă şi însoţitorul său au fost preluaţi de o altă ambulanţă pentru a-şi continua deplasarea spre unitatea medicală.
În total au fost implicate şapte persoane. La locul accidentului au intervenit pompierii de la Punctul de Lucru Hârlău, cu o autospecială de stingere şi patru militari, precum şi două ambulanţe ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean Iaşi.
Reprezentanţii ISU Iaşi au precizat că pacientul minor, transportat iniţial de o ambulanţă SAJ Botoşani, şi însoţitorul au fost preluaţi de un echipaj SAJ pentru continuarea transportului. Conducătorul autoturismului, un bărbat de 58 de ani, era conştient şi prezenta contuzie toraco-abdominală şi escoriaţii la membrul superior stâng; acesta a fost preluat de un echipaj SAJ şi transportat la spital pentru investigaţii şi îngrijiri specializate.
Din primele verificări, nicio altă persoană implicată nu a necesitat transport la spital. Poliţia a deschis o anchetă şi efectuează cercetări pentru a stabili exact circumstanţele producerii coliziunii.


Comentarii recente