Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a afirmat joi că România urmărește „anexarea” Republicii Moldova, după ce Camera Deputaților a adoptat un proiect de lege privind unirea celor două state, relatează agenția TASS.
Zaharova a susținut că termenul „unificare” nu este adecvat în acest caz, pentru că unificarea ar presupune o aspirație reciprocă și organizarea unui plebiscit, pe când, în opinia ei, actul adoptat de români reprezintă o preluare și ar trebui numit astfel.
Purtătoarea de cuvânt a mai declarat că România urmărește de mult integrarea Republicii Moldova și a afirmat că nu este luată în considerare opinia cetățenilor moldoveni, pe care, spune ea, trebuia mai întâi să îi întrebe dacă doresc o asemenea „asociere”.
Totodată, Zaharova a argumentat că o apropiere între București și Chișinău nu ar contribui la rezolvarea conflictului din Transnistria și a amintit perioada 1918–1940, când Basarabia a fost sub administrație românească.
Agenția TASS notează că, anterior, ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, declarase că majoritatea cetățenilor Republicii Moldova nu susțin unirea cu România.


Comentarii recente