Președintele SUA, Donald Trump, a apreciat la Casa Albă performanţa liderului ucrainean Volodimir Zelenski, afirmând că acesta „se descurcă destul de bine” şi că „cel puțin rezistă”, menţionând totodată pierderile suferite de ambele părţi. Remarcile au fost făcute în Biroul Oval în timpul unei întâlniri cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, şi au fost adresate presei.
Trump a subliniat curajul şi calitatea luptătorilor ucraineni, afirmând că Ucraina dispune de „tehnică militară excelentă” şi de „oameni extraordinari”.
În paralel, oficiali americani şi europeni discută intens despre noi sancţiuni împotriva Rusiei. Jeremy Levin, adjunct al secretarului de stat pentru asistență externă, a declarat la Gdansk, la evenimentul YES Dinner Discussion organizat de Fundația Viktor Panciuk, că „în momentul de faţă, ne aflăm într-o poziţie în care Ucraina câştigă războiul”.
Levin a remarcat o schimbare de paradigmă pe front: forţele ucrainene au trecut la ofensivă, iar în timpul iernii trecute au vizat infrastructura rusească, schimbând dinamica conflictului. El a mai spus că SUA analizează eliminarea unor excepţii de la sancţiuni pentru petrolul rusesc şi că Washingtonul va coordona în continuare politicile cu aliaţii europeni.
Rapoarte media citate arată că Trump i-ar fi transmis direct lui Zelenski admiraţia pentru succesele recente ale Kievului şi l-ar fi încurajat să acţioneze „şi mai curajos” în faţa Rusiei.


Comentarii recente