Președintele Nicușor Dan a făcut, miercuri seară la Cluj-Napoca, o oprire neanunțată în agenda oficială, rămânând aproape o oră în piață pentru a face fotografii și a vorbi cu cetățeni. Sosirea sa a avut loc în jurul orei 21:00, la bordul unei aeronave militare C-27J Spartan, după participarea la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite.
Majoritatea celor care au venit să îl întâlnească erau tineri. Pe durata întâlnirii, președintele a păstrat o atitudine relaxată, a zâmbit și a schimbat câteva cuvinte cu persoanele prezente, oferind și fotografii.
În cursul scurtei vizite, Nicușor Dan a participat la o cină informală cu organizatorii evenimentului Techsylvania și a discutat cu jurnaliștii prezenți. El a precizat: „Sunt în drum spre Polonia. Mâine o să fie o întâlnire a Summitului Flancului Estic și e important pentru România, pentru că e vorba de protecția față de drone și față de amenințări în general din partea Rusiei și e important pentru noi să subliniem că trebuie să aducem capabilități și în sud și în special la Marea Neagră.”
Președintele va participa joi, 26 iunie, la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki) la Gdańsk, Polonia. Administrația Prezidențială a precizat că agenda se concentrează pe implementarea Planului Readiness 2030 și pe sporirea capacității de apărare a Uniunii Europene și a industriei de apărare.


Comentarii recente