Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, a criticat ritmul lent al unor proiecte economice şi strategice derulate în cadrul Parteneriatului Strategic România–SUA, afirmând, într-o postare pe Facebook, că multe dintre acestea „stagnează sau întârzie de ani de zile”.
Predoiu a precizat că, pe fondul apropierii Zilei Independenţei a SUA (4 iulie) şi al recepţiei ambasadei, scena politică românească va fi din nou plină de declaraţii despre importanţa relaţiei bilaterale, dar a avertizat că, fără acţiuni concrete, aceste mesaje riscă să rămână doar simbolice.
El a enumerat proiecte întârziate sau cu progrese insuficiente: unităţile 3 şi 4 de la Cernavodă, reactoare modulare mici (SMR) şi Coridorul Vertical de energie. De asemenea, a spus că investiţiile şi achiziţiile americane incluse în iniţiativa SAFE sunt, deocamdată, nesemnificative, iar principalul proiect este blocat.
Predoiu a menţionat şi proiecte posibile, dar neiniţiate: dezvoltarea Portului Constanţa, centre de date, incubatoare de afaceri, proiecte în domeniul inteligenţei artificiale şi exploatarea mineralelor rare. El a subliniat necesitatea accelerării implementării şi consolidării cooperării cu Washingtonul şi a explicat că nu urmăreşte individualizări de vină, ci vorbeşte despre un rezultat colectiv.
„Ar fi cazul să trecem de la vorbe la fapte”, a conchis oficialul.


Comentarii recente