Propunerea legislativă pentru unirea României cu Republica Moldova a fost considerată adoptată tacit de Camera Deputaţilor după ce a expirat termenul pentru dezbatere şi vot. Iniţiativa, înregistrată la 14 aprilie 2026 ca Pl-x 305, urmează să fie analizată de Senat, care este for decizional.
Textul prevede reafirmarea susţinerii Parlamentului României pentru modificarea paşnică a frontierelor şi stabileşte mandat pentru Guvern de a începe negocieri imediate cu autorităţile de la Chişinău pentru realizarea unirii. După publicarea legii în Monitorul Oficial, proiectul prevede notificarea unor instituţii şi state: Guvernul Republicii Moldova, SUA, NATO, ONU şi UE.
Argumentaţia iniţiatorilor face referire la pierderile teritoriale din trecut şi sugerează reluarea proceselor politice asemănătoare actelor istorice din 1859 şi 1918, iar iniţiativa este semnată de grupul parlamentar S.O.S. România.
În spaţiul public, declaraţii recente au reconfirmat interesele pe această temă: preşedintele R. Moldova, Maia Sandu, a spus în aprilie că o unire ar putea accelera aderarea la UE şi a menţionat opţiuni alternative, iar în mai premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat că ar susţine unirea dacă ar depinde de votul său. Sondaje citate în proiect şi în media arată susţinere majoritară în România (71,9% INSCOP) şi grade variabile de susţinere în R. Moldova (44% Ates Research; în diasporă 60,8%).


Comentarii recente