La Şcoala Gimnazială Milcov, din judeţul Olt, un proiect finanţat prin PNRAS – Runda a II-a pentru şcoli mici a schimbat ritmul vieţii şcolare în doi ani. Directorul Loredana Stroiuleasa spune că investiţiile şi activităţile derulate au convins zilnic elevii să vină la ore şi au dus la eliminarea abandonului şcolar în perioada implementării.
Dintr-un buget de peste 400.000 lei, şcoala a organizat cursuri remediale plătite pentru profesori, a oferit masă caldă în zilele cu activităţi remediale, a cumpărat echipamente şi materiale sportive, mobilier pentru activităţi în aer liber şi a făcut trei excursii pentru toţi elevii. La final, cei 45 de copii au primit cadouri: ceasuri inteligente şi biciclete sau karturi, după preferinţă.
Ultima excursie, de trei zile, a inclus Delta Dunării şi o zi la Constanţa, unde majoritatea copiilor au văzut marea pentru prima dată. „Din toţi copiii, doar vreo doi văzuseră anterior marea”, spune directoarea, care povesteşte emoţia copiilor: „Wow, ce mare e!”.
Din 2001 la catedră şi director de patru ani, Stroiuleasa subliniază beneficiile proiectului: dotări prin PNRR (table inteligente, mobilier) şi intervenţii punctuale prin PNRAS care au permis activităţi suplimentare pentru elevi şi sprijin pentru familii cu posibilităţi reduse. De când funcţionează proiectul, niciun elev nu a abandonat şcoala, iar după clasa a VIII-a toţi au continuat studiile.
Proiectul se încheie în acest an şcolar şi conducerea şcolii caută soluţii pentru continuitate. Probleme rămase includ renovarea faţadei şi înlocuirea microbuzului şcolar, vechi de 18 ani, esenţial pentru transportul elevilor de la peste 10 km. Şcoala are 45 de elevi şi un număr similar de preşcolari; în total sunt 20 de profesori, dintre care 10 titulari, iar unele discipline se predau în regim simultan sau de două cadre, din cauza normelor şi a numărului redus de copii.


Comentarii recente