Vremea va rămâne călduroasă miercuri, 24 iunie, însă instabilitatea atmosferică se va accentua în a doua parte a zilei, avertizează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). În vest, nord-vest și sud se estimează disconfort termic ridicat, cu temperaturi maxime ce pot atinge 34°C în Banat și Crișana.
După-amiaza și seara, în special în zonele de deal și munte, se anunță dezvoltare accentuată a înnorărilor și fenomene de instabilitate: averse torențiale, descărcări electrice și intensificări temporare ale vântului, cu rafale de până la 70 km/h. Local, aceste fenomene pot lua caracter sever, fiind posibile vijelii și căderi de grindină.
Ploile vor fi însemnate cantitativ pe alocuri: în intervale scurte se pot acumula între 15 și 25 l/mp, iar izolat cantitățile pot depăși 40–50 l/mp.
La nivel național, temperaturile maxime vor varia între aproximativ 23°C în estul Transilvaniei și 34°C în regiunile vestice; minimele nocturne vor fi între 10°C în depresiunile din estul Transilvaniei și 22°C pe litoral.
În București, ziua va fi călduroasă, cu disconfort termic ridicat. În a doua parte a zilei sunt prognozate intervale cu instabilitate atmosferică, cu averse de scurtă durată, descărcări electrice și rafale de vânt de până la 45 km/h. Cantitățile estimate pentru Capitală sunt de 5–10 l/mp, cu posibile depășiri izolate până la 15 l/mp, iar căderile de grindină de mici dimensiuni nu pot fi excluse. Temperatura maximă va fi în jur de 30°C, iar minima nocturnă între 17 și 19°C.
ANM mai prognozează că, în următoarele patru săptămâni, temperaturile medii vor rămâne peste normalul perioadei în toată țara, iar deficitul de precipitații va persista în mare parte a intervalului. Pentru săptămâna 22–29 iunie, valorile termice vor fi mai ridicate decât cele specifice perioadei la nivel național, cu abateri mai accentuate în vest, nord-vest și centru; regimul pluviometric va fi local excedentar în sud-vest, iar în rest va fi în general deficitar.


Comentarii recente