Fostul premier Victor Ponta a anunțat pe Facebook că grupul parlamentar „Uniți pentru România” îl va propune oficial pentru funcția de prim-ministru în cadrul consultărilor programate la Palatul Cotroceni.
În mesaj, Ponta mulțumește colegilor pentru încredere și afirmă că propunerea a fost făcută pentru a oferi „o soluție serioasă crizei politice și nevoilor românilor”. El spune că este dispus să preia din nou o funcție executivă, dacă i se va cere, și amintește exemplul din 2012.
Comunicatul grupului parlamentare anunță prezentarea oficială a candidaturii la consultările de la Cotroceni, programate la ora 17:00. Răzvan Mirel Chiriță, liderul „Uniți pentru România”, a explicat că susținerea se bazează pe experiența lui Ponta în gestionarea situațiilor politice și economice dificile și pe capacitatea sa de a coagula forțe politice diferite.
Grupul „Uniți pentru România” a fost constituit în mai 2026 și are 18 membri, incluzând parlamentari veniți din mai multe formațiuni, printre care foști membri SOS România și POT.


Comentarii recente