Comisia Europeană a decis, marţi 23 iunie, constituirea urgentă a unui grup de experţi internaţionali şi români care să evalueze şi să propună măsuri pentru reluarea exporturilor de ovine din România, în contextul riscului de răspândire a variolei şi pestei micilor rumegătoare.
Autoritatea Naţională Sanitar-Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) anunţă că grupul va fi oficial înfiinţat în cursul acestei săptămâni sau cel târziu săptămâna viitoare, iar experţii europeni şi români vor merge în teren pentru a analiza situaţia.
Pe baza concluziilor misiunii de teren, la începutul lunii iulie vor fi stabilite măsurile necesare pentru reluarea exporturilor de ovine. Conducerea DG SANTE a asigurat că comisia îşi va începe activitatea cât mai curând, iar obiectivul comun al MADR şi ANSVSA este protejarea fermierilor români şi menţinerea poziţiei României pe piaţa exporturilor de ovine.
Preşedintele ANSVSA, Alexandru Bociu, a avut luni discuţii tehnice la Bruxelles, iar delegaţia română a obţinut deschideri din partea conducerii DG SANTE. Negocierile au fost susţinute politic şi la reuniunea oficială de la Luxemburg prin implicarea vicepremierului şi ministrului interimar al Agriculturii, Tánczos Barna.
De asemenea, au avut loc discuţii cu comisarul european pentru Sănătate şi Bunăstarea Animalelor, Olivér Várhelyi, pentru identificarea unor soluţii care să permită deblocarea exporturilor. ANSVSA precizează că măsurile adoptate de România pentru combaterea bolilor au fost validate de partenerii europeni, care au acceptat formarea grupului de experţi.
În prezent, Uniunea Europeană a prelungit până la 31 decembrie 2026 interdicţia la exporturile de ovine şi caprine din România, ca urmare a riscului de răspândire a pestei micilor rumegătoare după apariţia unui focar în judeţul Mureş.


Comentarii recente