Membrii delegației AUR prezenți la consultările de marți, 23 iunie, de la Palatul Cotroceni au fost ridicați de la masa discuțiilor de către șefa protocolului, Delia Dinu, după ce s-au așezat înainte ca președintele Nicușor Dan să pătrundă în sală.
Conform programului publicat de Administrația Prezidențială, consultările erau anunțate pentru ora 13:30. La întâlnire au participat liderul AUR, George Simion, însoțit de prim-vicepreședintele Petrișor Peiu, europarlamentarul Gheorghe Piperea și alți doi membri ai conducerii partidului.
După consultări, Simion a afirmat că AUR trebuie inclus în viitoarea soluție de guvernare, motivând că formațiunea este al doilea partid din Parlament. El l-a acuzat pe Nicușor Dan că ar fi ignorat voința alegătorilor în procesul de desemnare a premierului și a avertizat că, dacă această linie va continua, se poate ajunge la procedura de suspendare a președintelui.
Contextul consultărilor îl reprezintă eșecul învestirii Guvernului condus de Adrian Veștea, care luni seară nu a obținut cele 233 de voturi necesare: în total 189 de parlamentari au votat „Pentru” și 23 „Contra”. George Simion a anunțat că parlamentarii AUR nu vor susține noul Executiv și au boicotat votul, părăsind plenul înainte de încheierea procedurii. El a descris sala ca fiind „sinonimă cu trădarea”.


Comentarii recente