Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a susținut un discurs dur în plenul reunit înainte de votul pentru învestirea Guvernului condus de Cătălin Veştea. Hunor a afirmat că trecerea acestui executiv marchează încheierea unei perioade importante din istoria postdecembristă a României, începută în urmă cu 36 de ani, şi deschide o etapă incertă.
El a avertizat împotriva „banalizării răului”, spunând că aceasta începe cu paşi mici, aparent nevinovaţi, care trec peste valori şi principii indispensabile unei societăţi bazate pe încredere. Hunor a caracterizat situaţia politică actuală drept „cea mai complexă bătălie politică pentru putere”, nu pentru cetăţeni sau comunităţi.
UDMR a anunţat că nu va participa la vot. Hunor a remarcat că, dacă Guvernul Veştea va trece, o va face şi cu voturile parlamentarilor AUR şi a ironizat liderul formaţiunii: „Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat!”
Deşi au purtat discuţii cu reprezentanţii UDMR, parlamentarii AUR au părăsit sala de plen în momentul votului pentru învestirea guvernului.


Comentarii recente