Liderul AUR, George Simion, a anunțat înainte de încheierea votului în Parlament că „Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot” şi a părăsit plenul însoțit de mai mulți parlamentari ai formațiunii, după un discurs în care a acuzat clasa politică de „trădarea intereselor românilor”.
În timpul şedinţei, Simion a susținut un discurs în care a spus că nu va obliga colegii cum să voteze, dar a anunțat că parlamentarii AUR se ridică și părăsesc sala „sinonimă cu trădarea” și că de mâine vor încerca „să își croiască un alt viitor pentru România”.
După această intervenție, George Simion şi mai mulți parlamentari AUR au părăsit plenul înainte ca procedura de vot să se încheie. Totodată, Simion a postat pe Facebook mesajul „Guvernul Veștea/Nicușor a picat la vot” în momentul în care votul pentru învestirea guvernului condus de Adrian Veștea începea în Parlament.
Plenul reunit a dezbătut şi a supus la vot solicitarea de învestire a cabinetului Veștea, dar nu a obținut numărul necesar de voturi. În urma votului, 189 de parlamentari au votat „pentru”, iar 23 s-au exprimat „împotrivă”, majoritatea necesară fiind de 233 de voturi.


Comentarii recente