Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează atât din funcția de lider al Partidului Laburist, cât și din cea de prim-ministru al Regatului Unit. Într-o declarație susținută la Downing Street 10, el a explicat că a luat decizia după ce a evaluat dacă este persoana potrivită pentru a conduce partidul la următoarele alegeri generale.
Starmer a afirmat că a auzit răspunsul partidului și îl acceptă, precizând că toate deciziile luate în mandatul său au urmărit „punerea pe primul loc a țării pe care o iubește”. El a mulțumit soției sale, Victoria, și a spus că dorește să petreacă mai mult timp cu familia și să fie „cel mai bun tată posibil” pentru copiii săi.
Premierul a declarat că a informat în această dimineață regele Charles despre hotărârea sa și a cerut Comitetului Executiv Național al laburiștilor să deschidă nominalizările pe 9 iulie, cu finalizarea procesului până la vacanța parlamentară de vară. Până la numirea unui succesor, Starmer va rămâne în funcție și va asigura o predare ordonată a puterii.
Atenția se îndreaptă către Andy Burnham, considerat principalul favorit după validarea sa ca deputat pentru circumscripția Makerfield la recentele alegeri parțiale. Surse din partid anticipează că alegerea noului lider ar putea decurge fără o competiție internă amplă — scenariu descris în politică drept o „încoronare”. Dacă nu vor apărea contracandidați, Burnham ar putea prelua conducerea până la conferința laburiștilor de la sfârșitul lunii septembrie, deși unii dintre susținătorii săi cer o tranziție mai rapidă.
Demisia marchează o nouă etapă pentru Partidul Laburist și pentru politica britanică, în contextul în care formațiunea își recalibrează strategia înaintea următorului scrutin general.


Comentarii recente