Fostul candidat la prezidenţiale Călin Georgescu a transmis un mesaj video în care cere parlamentarilor să nu acorde votul de învestitură cabinetului condus de premierul desemnat Adrian Veştea. Georgescu a spus că susţinerea Guvernului ar echivala cu „un act de trădare a intereselor României” şi a calificat noul executiv drept rezultatul unui „preşedinte ilegitim”.
El a adresat apelul membrilor tuturor partidelor parlamentare şi deputaţilor independenţi, avertizând că aprobarea listelor propuse reprezintă, în opinia sa, o „capitulare morală ruşinoasă”.
Apelul vine în contextul negocierilor pentru formarea viitorului Executiv: surse politice indică faptul că PSD ar urma să intre la guvernare şi să preia nouă portofolii, precum şi funcţia de secretar general al Guvernului. Adrian Veştea urmează să prezinte în Parlament lista miniştrilor şi programul de guvernare, document de 68 de pagini, iar premierul a spus că decizia se va lua luni, la ora 11.
Totodată, Georgescu rămâne vizat într-un dosar aflat pe rol la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care a amânat pronunţarea şi a stabilit reluarea dezbaterilor în noua componenţă a completului la data de 29 iunie 2026, ora 13:00. În acelaşi dosar, măsura arestului preventiv în cazul lui Horaţiu Potra a fost revocată la 17 iunie.


Comentarii recente