La doar câteva ore după ce secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a anunțat o revizuire de şase luni a prezenţei trupelor americane în Europa şi a criticat aliaţii NATO, liderii europeni s-au reunit pentru a evalua progresele în domeniul securităţii. Hegseth a subliniat necesitatea creşterii cheltuielilor de apărare, investiţiilor în industrie militară şi dezvoltării rapide de drone, sisteme de apărare aeriană şi armament cu rază lungă de acţiune.
La summitul din 19 iunie, oficialii europeni au discutat optimizarea fondurilor comune ale UE, reducerea birocraţiei pentru achiziţii, mobilitatea militară şi modernizarea porturilor şi aeroporturilor. Ei au reafirmat obiectivul consolidării capacităţii de apărare până în 2030.
Analistul Rachel Ellehuus, de la RUSI, avertizează că tonul şi presiunea venite din partea Washingtonului pot submina solidaritatea NATO şi credibilitatea angajamentelor americane. Ellehuus insistă că deciziile privind dislocarea trupelor trebuie bazate pe evaluări detaliate ale ameninţărilor şi planificare militară, nu folosite ca „recompensă, pedeapsă sau răzbunare”.
Hegseth a lăsat să se înţeleagă că evaluarea va include chiar amplasarea bazelor şi drepturile de survol, iar contribuţiile SUA la bugetul NATO ar urma să depindă de rezultate. Anunţul complică pregătirile pentru summitul NATO din Turcia, programat în 7-8 iulie.


Comentarii recente