Un canal rus apropiat armatei a relatat pierderi grele în rândul trupelor Moscovei pe frontul din Ucraina, afirmând că un pluton de asalt a fost aproape distrus după zece zile de lupte. Telegramul „Radio Front”, administrat de un militar care participă la operațiuni, a descris o bază temporară ca pe un „oraș al morților”, unde au rămas abandonate bunuri ale soldaților uciși.
Autorul povestește că, din întregul pluton, au rămas doar doi oameni: locțiitorul comandantului de pluton și un soldat rănit. În adăposturi au fost găsite căști, veste antiglonț, încălțăminte, haine și echipamente noi, multe nefolosite și nedeschise din ambalaje.
De asemenea, au fost găsite generatoare, sobe și butelii de gaz, bunuri pe care militarii supraviețuitori le-au recuperat. În relatare este menționată și moartea unui militar cu indicativul „Wild”. Canalul susține că bunurile au fost strânse pentru că „cei vii aveau mai mare nevoie de ele”.
Informațiile publicate de „Radio Front” nu au fost confirmate independent de autoritățile ruse sau ucrainene, însă se alătură altor relatări despre pierderi în unitățile de asalt de pe front.
Totodată, Anne Keast‑Butler, directoarea agenției britanice de informații cibernetice (GCHQ), a declarat recent că Rusia ar fi pierdut aproape jumătate de milion de militari de la începutul invaziei pe scară largă în Ucraina şi a avertizat că Moscova își intensifică acțiunile de război hibrid și sabotaj împotriva Occidentului pe fondul blocajelor militare.


Comentarii recente