Franța a încheiat pe primul loc Grupa I a Cupei Mondiale din Canada, Mexic și SUA, după ce a învins Norvegia cu 4-1. Ousmane Dembele a fost protagonista partidei, reușind o „triplă” și stabilind distanța decisivă între cele două echipe.
Din minutul 7, după o bară a lui Mbappe, Dembele a deschis scorul din pasa lui Kylian Mbappe. Același tandem a colaborat și la reușita din minutul 20, semnată tot de Dembele. Norvegia a replicat rapid prin Thelo Åsgaard (min. 21), dar Dembele a punctat din nou în minutul 32. În repriza a doua, portarul Maignan a apărat un penalty executat de Jørgen Strand Larsen (min. 50). Desire Doue a închis tabela în prelungiri, marcând în minutul 90+4.
Franța a terminat grupa cu 9 puncte, evitând partea de tablou în care se află Argentina și Brazilia. Norvegia s-a clasat a doua, cu 6 puncte; ambele echipe s-au calificat în optimile de finală.
În celălalt meci al grupei, disputat la Toronto, Senegal a învins Irak cu 5-0: golurile au fost marcate de Diarra (min. 4), Sarr (min. 56), Gueye (min. 59, 71) și Ndiaye (min. 82). Cu 3 puncte și golaveraj +2, Senegal are șanse mari să prindă unul dintre locurile trei calificate.


Comentarii recente