Israelul, Libanul şi Statele Unite au semnat vineri, la Washington, un acord‑cadru al cărui text nu a fost făcut public, dar care are ca obiectiv deschiderea căii către «o pace şi o securitate durabile», a declarat secretarul de stat american Marco Rubio înaintea semnării.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a afirmat imediat după anunţ că armata israeliană va rămâne în sudul Libanului «până când Hezbollah va depune armele», precizând totuşi că forţele israeliene vor permite armatei libaneze să preia controlul în două «zone pilot» situate la nord şi sud de râul Litani, la circa 30 km de graniţa cu Israelul.
Hezbollah a reacţionat respingând ideea dezarmării şi reiterând cererea de retragere necondiţionată a trupelor israeliene din sudul Libanului.
Negocierile directe între Liban şi Israel, mediate de SUA, au început la Washington la jumătatea lunii aprilie, primele tratative de acest tip în decenii. Guvernul libanez a exclus participarea Hezbollah din discuţii şi a respins implicarea Iranului în proces.
Conform informaţiilor publicate anterior, ostilităţile s‑au intensificat după lansarea, pe 28 februarie, a unui război declarat de SUA şi Israel împotriva Iranului, iar pe 2 martie armata israeliană a desfăşurat atacuri aeriene şi o ofensivă terestră în sudul Libanului împotriva Hezbollah. Totodată, SUA şi Iran au semnat luna aceasta un memorandum de înţelegere care a pus capăt temporar ostilităţilor şi a stabilit o perioadă de 60 de zile de negocieri pentru un acord final.


Comentarii recente