Regele Charles a anunțat că nu se va muta la Palatul Buckingham după finalizarea lucrărilor de renovare, iar familia regală nu va folosi reședința din centrul Londrei drept domiciliu permanent. Restaurarea, estimată la 369 de milioane de lire sterline, va fi gata până în primăvara viitoare, dar monarhul şi soția sa, regina Camilla, vor continua să locuiască la Clarence House, lângă palat.
Palatul Buckingham, deşi rămâne sediul oficial al monarhiei şi va găzdui în continuare angajamente oficiale, este perceput mai mult ca un birou decât ca o locuință primitoare. Critici şi foşti angajați ai resedinței au subliniat că dimensiunea impresionantă, fluxul constant de turişti şi formalitatea locului fac dificilă transformarea sa în „acasă”.
Mulți membri ai Familiei Regale preferă reședințe mai mici şi mai intime: regele petrece mult timp la Highgrove, iar prințul William şi familia sa s-au mutat de la Palatul Kensington la Windsor pentru un trai mai retras. Un purtător de cuvânt al Palatului a precizat: „Palatul va continua, în toate modurile tradiționale, să fie inima Monarhiei, dar nu capul ei de odihnă”.


Comentarii recente