Președintele Nicușor Dan a distribuit joi, 25 iunie, fotografii în care apare alături de tineri care l-au întâmpinat la Cluj‑Napoca, într‑o scurtă oprire înainte de plecarea către Summitul Flancului Estic de la Gdańsk, Polonia.
Potrivit mesajului publicat pe X, președintele a remarcat „energia acestui oraș și entuziasmul tinerilor de aici”. El a precizat că anterior s‑a întâlnit cu organizatorii Techsylvania pentru discuții despre inovație, antreprenoriat și oportunitățile României în economia viitorului.
Nicușor Dan a sosit la Cluj miercuri seară, în jurul orei 21:00, cu o aeronavă militară C‑27J Spartan, imediat după participarea la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite. Vizita nu a fost inclusă în agenda oficială. Chiar dacă era târziu, președintele a stat aproape o oră pentru a face fotografii și a vorbi cu susținătorii, majoritatea tineri.
La Cluj, el a participat la o cină informală cu organizatorii Techsylvania și a oferit declarații jurnaliștilor, amintind că summitul de la Gdańsk va aborda, între altele, protecția față de drone și amenințările din partea Rusiei, subliniind importanța consolidării capabilităților şi în sud, în special la Marea Neagră.


Comentarii recente