La Campionatul Mondial, noul protocol pentru ceremonia de dinaintea meciurilor — echipele aşezate faţă în faţă, pe jumătate de teren, cu rezervele pe gazon şi bannerul turneului la centru — a generat nemulţumiri din partea unor antrenori. Thomas Tuchel şi Julian Nagelsmann s-au plâns că fotografii, grupaţi foarte aproape de bănci, le-au obturat vizibilitatea jucătorilor în timpul intonării imnului.
Tuchel a declarat după meciul Anglia–Croaţia (4-2) că nu şi-a putut vedea echipa: „Stăteam în faţa a 50 de fotografi, la o distanţă de jumătate de metru, şi nu puteam vedea niciun jucător… Mi-a stricat puţin experienţa de astăzi.” Organizaţia a reacţionat şi a cerut ca fotografii să fie grupaţi mai compact, iar antrenorilor li s-a oferit opţiunea de a sta într-o parte.
ESPN notează că adaptările făcute terenului stadionului din apropiere de Dallas — o mutare de 1,2 metri pentru a îndeplini cerinţele FIFA — ar fi redus spaţiul destinat fotografilor, ceea ce a dus la compactarea acestora în jurul băncilor. Probleme similare au fost semnalate la meciurile Africa de Sud–Republica Cehă (1-1) şi Tunisia–Japonia, când staff-urilor tehnice le-a fost obturat câmpul vizual.
Nagelsmann a spus după partida cu Coasta de Fildeş că înţelege nemulţumirea lui Tuchel, subliniind că imnul este „un moment foarte emoţionant” şi o ocazie de legătură cu jucătorii, iar proximitatea fotografilor aici este exagerată.
Şi fotografii şi-au exprimat disconfortul: noile poziţii îi pun la o distanţă mai mare de jucători şi le limitează unghiurile de lucru, iar persoanele care ţin drapelele adesea le obturează câmpul vizual.


Comentarii recente