Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a răspuns cu ironie pe Facebook celor care au criticat noile elemente de mobilier urban instalate în oraș, după montarea unei stații tematice în zona Aeroportului Internațional Craiova. Edilul a prezentat structura, realizată de societatea Eco Urbis, și a provocat contestatarii proiectelor anterioare.
Stația are formă de umbrelă, oferă umbră și include o băncuță din lemn. Vasilescu a amintit că acel cartier a aparținut comunei Cârcea, dar face acum parte din municipiu. Imediat după postare, comentariile la mesaj au fost restricționate.
Acest demers urmează unei alte instalații din lemn, cu aspect de bufniță cu aripile întinse, amplasată lângă Parcul Nicolae Romanescu, care a provocat reacții și glume pe rețelele sociale. Autoritățile speră ca astfel de stații tematice să devină atracții locale și să încurajeze folosirea transportului public.
Eco Urbis, societate aflată în subordinea Consiliului Local Craiova, este responsabilă de amenajări urbane, mobilierul stradal și întreținerea spațiilor verzi. Municipalitatea anunță că vor mai fi instalate și alte stații cu design neconvențional în diferite zone ale orașului, ca parte a strategiei de modernizare a spațiului urban.


Comentarii recente