Forțele Aeriene ale Statelor Unite au început relocarea unor avioane de realimentare în aer Boeing KC-135R Stratotanker la aeroportul „Mihail Kogălniceanu” din Constanța. Conform surselor, trei aeronave au fost mutate de la baza aeriană Ramstein din Germania, iar în cursul săptămânii sunt aşteptate şi alte aparate de acelaşi tip.
Primele aeronave americane au sosit în România în luna martie, după aprobarea de către autorităţile române a solicitării Washingtonului de a utiliza baze din ţară pentru operaţiuni logistice legate de conflictul din Orientul Mijlociu.
Primarul general Nicușor Dan a declarat, după şedinţa CSAT, că este vorba despre o dislocare temporară a unor echipamente şi forţe militare americane. El a precizat că este vorba de avioane-cisternă pentru realimentare în aer, precum şi de echipamente de monitorizare şi comunicaţii satelitare, în corelare cu scutul de la Deveselu.
„Aceste echipamente sunt defensive şi nu sunt înzestrate cu armament propriu-zis. În termeni tehnici, sunt echipamente non-cinetice”, a spus Nicușor Dan, adăugând că dislocarea se va face în măsura în care Parlamentul aprobă demersul în şedinţa programată.
KC-135 Stratotanker este proiectat pentru realimentarea în zbor a altor aeronave militare, ceea ce extinde raza de acţiune a avioanelor de luptă şi a bombardierelor în timpul misiunilor. Avioanele staţionate anterior în România au fost folosite în misiuni şi exerciţii în zona Orientului Mijlociu, în Marea Mediterană şi în apropierea Greciei.


Comentarii recente