Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de instabilitate atmosferică pentru jumătate din țară, valabil marți, în intervalul 10:00–21:00, și miercuri, 24 iunie, între 12:00–21:00. Avertizarea vizează manifestări precum ploi torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină.
Marți, între 10:00 și 21:00, regiunile afectate sunt Banat, Oltenia, vestul și nordul Munteniei și zona montană. Fenomenele estimate: averse torențiale, descărcări electrice, rafale de vânt de 50–70 km/h, iar pe arii restrânse vijelii şi grindină de mici şi medii dimensiuni (1–4 cm).
În intervale scurte (1–3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de precipitaţii vor fi local de 15–25 l/mp, iar pe arii restrânse pot depăşi 40–50 l/mp.
Miercuri, în perioada 12:00–21:00, instabilitatea se va concentra în special în zona de munte, cu aceleaşi fenomene prognozate: averse torențiale, descărcări electrice, rafale de 50–70 km/h și posibile vijelii şi grindină (1–4 cm). Cantităţile de apă estimate rămân similare.
Pe de altă parte, ANM menţine şi un cod galben de caniculă: marți, între 12:00 şi 21:00, în Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul şi centrul Transilvaniei, sudul Moldovei şi estul Munteniei se vor înregistra maxime de 30–33°C, cu disconfort termic accentuat şi indice temperatură-umezeală (ITU) până la 80 de unităţi.
Miercuri, 24 iunie, zonele cu temperaturi foarte ridicate vor fi Crișana, nordul Banatului, Maramureș şi nord-vestul Transilvaniei, cu maxime de 30–34°C şi valori ale ITU ce pot atinge pragul critic de 80 de unităţi.


Comentarii recente