Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) prognozează că, în următoarele patru săptămâni, valorile termice medii vor fi peste mediile climatologice pe întreg teritoriul României, iar precipitaţiile vor fi în general deficitare pentru această perioadă.
În săptămâna 22–29 iunie, temperaturile se vor situa peste normal, cu abateri termice mai pronunţate în vest, nord-vest şi centru. Regimul pluviometric va fi local excedentar în sud-vest, însă în majoritatea zonelor, în special în nord, precipitaţiile vor fi sub media perioadei.
Intervalul 29 iunie–6 iulie va continua tendinţa de temperaturi peste normal în toate regiunile, în special în vest, nord şi centru, în timp ce cantităţile de precipitaţii sunt estimate a fi deficitare la nivel naţional, cu un deficit mai accentuat în nord, centru şi la munte.
Pentru 6–13 iulie, ANM anticipează din nou valori termice peste cele obișnuite şi un regim pluviometric deficitar în toate regiunile, cu condiţii mai uscate la munte. În săptămâna 13–20 iulie mediile temperaturilor rămân peste normă, iar cantităţile de precipitaţii ar urma să fie apropiate de normal în majoritatea zonelor.


Comentarii recente