Un bărbat de 24 de ani care a fost concediat disciplinar de o firmă de închirieri auto din Almere, Olanda, a obținut în apel despăgubiri totale de 10.650 de euro după ce instanța a apreciat că măsura angajatorului a fost disproporționată.
Aflat în 2023 angajat la Autoradam și student în paralel, tânărul a luat, la sfârșitul programului în martie 2025, mai multe fructe dintr-un coș pus la dispoziția salariaților. Camerele de supraveghere au surprins cum a pus fructele într-o pungă de hârtie și i-a oferit unui coleg un ciorchine de banane; aproximativ un sfert din stoc a dispărut într-o singură ocazie. După suspiciuni, compania l-a suspendat și apoi l-a concediat, acuzându-l și că ar fi sustras punga.
Bărbatul a contestat decizia în instanță, invocând, între altele, că era perioada Ramadanului și nu putea consuma fructele imediat, dar și implicațiile sociale și financiare ale pierderii locului de muncă. Judecătoria din Almere stabilise inițial că concedierea era justificată, însă Curtea de Apel Arnhem-Leeuwarden a constatat că fapta, deși nepotrivită, nu justifica o concediere disciplinară.
Curtea a apreciat că politica de toleranță zero invocată de angajator nu era aplicabilă în acest caz, deoarece fructele erau destinate angajaților și firma nu avertizase clar că luarea mai multor fructe poate conduce la concediere. Autoradam trebuie să plătească 950 de euro indemnizație de tranziție, circa 2.200 de euro salariu pe perioada de preaviz și 7.500 de euro despăgubiri, în total 10.650 de euro.


Comentarii recente