Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, afirmă că formațiunea nu va acorda niciun vot pentru învestirea guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea și acuză PSD că induce în eroare electoratul privind existența unei majorități parlamentare.
La Antena3, Peiu a declarat: „Vă îmbătați cu apă rece. Nu va fi niciun vot de la AUR pentru Guvernul Veștea” și a adăugat că este regretabil modul în care PSD își păcălește alegătorii, susținând că ar exista suficiente voturi pentru învestitură.
Liderul senatorilor AUR a reiterat că soluția pentru depășirea crizei politice actuale o reprezintă alegerile anticipate: „Parlamentarii AUR își doresc alegeri anticipate”.
Între timp, potrivit unor surse politice, Adrian Veștea ar avea finalizată lista propunerilor pentru portofolii și intenționează să depună documentația luni. Programul de guvernare al premierului desemnat are 68 de pagini, iar calendarul procedurilor parlamentare rămâne stabilit pentru luni, ora 11, a declarat Veștea.
PSD a anunțat că va susține guvernul la votul de învestitură, în timp ce PNL, USR și UDMR au transmis că nu vor vota actuala formulă a executivului, ceea ce complică formarea unei majorități parlamentare.


Comentarii recente