Circulația trenurilor între Timișoara și Arad este blocată din cauza prăbușirii armăturii unui pasaj aflat în construcție peste liniile de cale ferată.
Circulația trenurilor între Timișoara și Arad este blocată din cauza prăbușirii armăturii unui pasaj aflat în construcție peste liniile de cale ferată.
Traficul feroviar între Timişoara şi Arad a fost oprit luni, 17 noiembrie, din cauza prăbuşirii armăturii unui pasaj în construcţie peste calea ferată. Trei trenuri sunt afectate de moment. Incidentul a avut loc pe şantierul de modernizare a magistralei de cale ferată Caransebeş – Lugoj – Timişoara – Arad, în zona localităţii Carani din judeţul Timiş. Nimeni nu a fost rănit în urma incidentului, însă circulaţia feroviară este blocată. Trenul 1539 Oradea – Timişoara şi alte două trenuri InterRegio Curtici – Craiova şi Regio Timişoara Nord – Oradea sunt afectate.
Modernizarea liniei feroviare pe Lotul 4 Ronat Triaj – Arad, pentru creşterea vitezei, capacităţii şi siguranţei traficului, se apropie de stadiul de execuţie de 25%. Lucrările sunt realizate de Webuild Spa-Partecipazioni Italia Spa-Salcef Spa.


Comentarii recente